Single Speed George wrote:
saves tones of money compared to thoes well expensive things u can buy and better nutrition than pot noodles or smash ! so lets see if i have remembered how to do this hahah
Zippy wrote:Single Speed George wrote:
And can you substantiate that?

i.e. how much did it cost for ingredients, but also cost of electrickery and how much time did it take? (Time is money after all

)
I did the maths on this
For my dehydrator based on actual electricity consumed etc (had a plug in electricity measuring thing so thought I would give it a go).
High temp setting ("meat" setting or 70 degrees C) worked out at 8.41 pence/hr operational cost
Low temp setting ("Delicate" or 35 degrees C ) worked out at 5.33 pence/hr operational cost.
Stockli Dehydrator cost £119.00
Ingredients to make 4 x chilli & rice (organic) comes to around £4 ish but possibly quite a bit more....
Then you need to cook it... 0.72kwH used which is around 12p pence
Food storage foil heat sealing pouches 25 1ltr @ £12.99 (52p each)
So... to make one meal it will cost around a quid for ingredients and another for electric for the dehydrator and 52p for the bag you put the end product in... all up
£2.64 each... sounds good.... until you add the price of the dehydrator on top.
So the first meal made will have cost me:
£121.64
So (realistically) I will consume say 25 dehydrated meals whilst bike packing per year.
in the first year, each home made meal will have cost £4.76 (to cover the cost of the dehydrator per meal) + £2.64 for the ingredients and packaging
= £7.40 per meal based on 25 servings. This is roughly £185 for 25.
Fire pot would have been £112.50 for 25 servings.
You would have to make at least 64 meals to make the cost per meal the same as a firepot bought off the shelf.
Make 365 dehydrated meals at home and it will cost you £2.97 each - so yes, the more you use it, it can become cheaper than the off the shelf equivalence.
Its just like having a campervan... every night away "for free" is actually costing a fortune (example if you go away in your VWT5 california every day for 4 1/2 years - its still costing you £25 a night (an then you need to add campsite fees on top of that!), assuming you will still get 20k for the van at the end).